Saules paneļi + elektro auto

Bija pienācis 2021 gada rudens, elektrības līgumam bija laiks atjaunoties (no 2022 gada Janvāra) un zināms bija tas ka no 0,095 EUR/kwh tas saņems upgreidu uz 0,21 EUR/kwh. Nieka 2 reizes:) Jau sen biju interesējies par saules paneļiem, līdz šim tas bija vairāk tāds filozofisks dzīves stila jautājums – tagad jau laikam tāds praktisks.

Pirms tās visas jezgas ar valsts atbalsu, pārkurinātām cenām un nereāliem izpildes termiņiem biju 2021 Novembrī vienojies ar https://www.solarshop.lv/ par 7kw sistēmas uzstādīšanu. Paņēmām vidējos patēriņa aprēķinus un nekādas maģijas. Vienīgais ierobežojošais faktors bija sniegs uz jumta un normāli darba apstākļi. Pienāca februāris un bija +/- ok lai uzstādītu.

Pēc uzstādīšanas pirmās nedēļas parasti tiek monitorēta katra kilovatstunda kura tiek saražota, dashbords vienmēr vaļā:)

Tad uz šobrīdi 17 Aug rezultāts šāds. Ekstremāli labs marts, vairāk tādus! Jūlijs tuvu 1Mwh

Neto sistēma darbībā. A+ ir paņemts no tīkla, A- ir nodots tīklā.

Maija/Aprīļa rēķini par elektrību bija 0 EUR, jo bija atcelti sadales un OIK maksājumi. Jūnijs savukārt izskatās šādi, es paņēmu no tīkla 482 kwh un godīgi nomaksāju 30 Eur par to (uztveru to kā powerbanku:) tipa Cloud servisu.

Neto aprēķinā redzam ka Jūnījs/Jūlījs ir tāds pašvaks un vairs nenotiek uzkrājums. Kas notika? Notika neizbēgamais, kad soļķis sāk maksāt 2 eur litrā, ir saules paneļi uz jumta un aiz loga stāv auto ar 300K nobraukumu, turbīnas defektu, tikko mainītu sprauslu un skati kura jāiet pēc pāris mēnešiem es sāku domāt kur tas viss ripo un atdursies?

Tad vēl parāva vaļā to elektro auto atbalstu..

Beigās kaut kā aizķēra tā elektro auto tēma. Atzīstu, esmu impulsīvs, uz sajūtām balstīts. Sievai arī iepatikās ideja, tas nozīmē ka koalīcijai ir mandāts uz izpildi.

Elektro auto tēma jāpēta dziļāk, ko tad varam atļauties. Par orientieri kļuva uzstādījums ka palielināt ikmēneša maksājumu nevēlamies. Bet kāds tad ir ikmēneša maksājums par nokļūšanu no punkta A uz punktu B? Atbildi var redzēt CSDD gada nobraukumos kas mums ir ap 25 000 vienam auto (ir arī otrs auto 2k vērts un kalpo stroikai vai maziem pārbraucieniem, piekabes vilšanai).

Ņemam tikai vienu pamata auto 25 000 un sarēķinam dīzeļa izmaksas nākošam gadam pie vidējā patēriņa 7 litri uz 100, sanāk ka man būs jānodedzina 3500 EUR tajā dīzelī pie cenas 2 EUR/L? Nopietni? Tas ir nepilni 300 EUR mēnesī? + vēl visas tās tehniskās ķibeles kuras neizbēgami būs jārisina.

Kādas tad alternatīvas pastāv lai iekļautos 300 EUR un kādas ir prasības?

 1. Jāvar iestūķēt 3 sīkos aizmugurē
 2. Jāvar nobraukt 200km (sīkie tāpat nevar vēl vairāk par 2h nosēdēt)
 3. Visticamāk elektro auto būs lietots ~20-25k robežās
 4. Jāatbrīvojas no esošās Toyotas kā pirmo iemaksu

Aizbraucām līdz vienam salonam kur tirgo lietotās auto un ielīdām Nisan Leaf, pēc izmēriem izskatās ka derēs, arī ciparos lien iekšā. Uzreiz konstatējām, ka elektro auto otreizējais tirgus ir aktīvs un piedāvājums nav nemaz tik liels (kā parādas tā pazūd), jo tāpat kā mūsu valstī atbalsta programmas citur aizliedz tirgot auto uz x gadiem un no vācijas piemēram pēc tirgotāju stāstiem ir grūti dabūt – nodomāju ka man tas galīgi neder.

Viens no tirgotājiem piedāvā shēmu, Tu izvēlies auto no piemēram mobile.de un valsts grants 2K nosedz atvešanu un komisijas maksu. Bet, ja papēta tuvāk tad tas arī nozīmē obligātus noteikums, ka nobraukumam jābūt garantēti lielam turpmākos 5 gadus un pārdod arī vairs nevarēsi to pašu priodu. Cik garš, tik plats. Sāku monitorēt ssku uz nissaniem, jo nekas cits jēdzīgs mums nespīd un virs 25K EUR nevaram uzlīst lai nepalielinātu izmaksas.

Iemetu sskā veco miskasti (tipa ar domu pirmajai iemaksai), jo cena ko sola “tirgus sskā” ir pat lielāka nekā tad kad es to pirku pirms 4-5 gadiem, saberzēju rokas un laimīgi gaidu dīlu. Ieliku ar zemāko cenu starp konkurentiem, 3 nedēļas neviens zvans. Nolaidu cenu un atkal nedēļu neviens zvans, pat perekupi klusē!

Beidzās viss ar to ka ieraudzīju piedāvājumu kur cilvēki bija gatavi paņemt manu Toyotu par ātrās realizācijas cenu un vietā dot Nissan leaf 2018 gada ar 16K noskrējienu (carvertikal neko neatrada samudrītu) un piemaksu no manas puses, kas rezultējās 250 EUR mēneša maksājumā. Bet tas maksājums ir par nākotnes vērtību ko iegūstu nevis plikā saļarkā kura nodeg.

Ar to arī sākās atvaļinājums un pieredzes stāsts par sadzīvošanu ar elektro auto un saules paneļiem.

Pirmais kas jādara ir jāuzliek Apps PlugShare un jāsāk rēķināties ar pieļaujamo sniedzamību. īstenībā pārsteidza cik attīstīts ir uzlādes tīkls. Jāsaka tikai ka parasti pie vienas stacijas var tikai viens lādēties.

Jāuzliek Apps no dīlera kur var redzēt uzlādi, range un ieslēgt apsildi/dzesi attālināti un vēl šo to var paskatīties ar gamification piesitienu lai brauktu ekonomiskāk.

Te vairs nerēķina litrus uz 100 km bet gan kwh. Ar pilnu jumta kasti, bagāžnieku un 5 personām ir tuvu 19 kwh uz 100km, bez jumta kastes un 5 personām ir 15-16 kwh uz 100km. Tātad, ja lādēju no mājām ar saules paneļiem pa tiešo tad 0 EUR izmaksas, bet tas ir mīts, reāli līdz pilnai uzlādei nepieciešamas 20h, tas nozīmē ka būs nakts uzlādes un jāņem no tās powerbankas ārā un jāmaksā 0,04 EUR/kwh Tetam, jeb 0,64 EUR par 100 km, šis tik un tā silda sirdi:)

Man sniedzamība ir ~ 240km, bet tas atkal ir tikai mīts. Jo tas var mainīties, jo gribās kondicionieri (-20km), tad vēl brauciena laikā tas samazinās “izgaist” jo brauciens notiek pa dažādu segumu (jā, lietus pielike +2kwh klāt pie patēriņa) un galu ta galā arī psiholoģiski gribās, lai atlikums grozās ap 30-50km pirms uzlādes “ja nu kas”. I togo, sniedzamība komfortablai sajūtai ir ap 180km kas ir pietiekami, lai vizinātos.

Esam bijuši visur, Rūjiena, Ventspils, Lipāja, Kolka, Valmiera utml. Esam lādējušies gan mājās, gan ārpus. Piemēram atvaļinājumā pārsvarā ārpus mājām un kempingos (tur vēl saimnieki baidās un domā ka noēdīs visu elektrības jaudu, bet reāli tas lādē ar 2,2kw jaudu).

Jūlija transports (400 Eur dīzeļa vietā 60 EUR par elektrību un 250 par līzingu). Ekspermentējām kā jau varējām ar dažādām uzlādes iespējām.

Jā, ir jālādē un jāgaida, parasti ātrai uzlādei praktizēju līdz 80% pielādēt un tas ir ~40min, jo nākošie 20% nelien tik raiti iekšā un ņemot vērā ka publiskā uzlāde maksā 0,15 EUR/min tad sanāk dārgāks katra kwh. Līdz šim nav bijusi situācija, kad esmu kaut kā sadusmojies uz gaidīšanu, piemēram, pagājušajā 5dienā aizvedu sīkos uz Rojas futbola turnīru, lādējos un strādāju attālināti:)

Ņemot vērā ka pēdējos 15 gadus esam braukuši ar manuālo un 10+ gadīgām mašīnām tad šis liekas kosmoss, tas labi ka nav sanācis izlutināties tik ātri:)

Kas pietrūkst šobrīd? Ir Level 2 uzlādes stacija (6kw) mājās, lai var salādēties pa 10h un maksimāli izmantot gaišo laiku. Un pietrūkst vēl 3-4kw saules paneļu, moš kāds grib uzsaukt?

Lai saulaina vasara..!

18 thoughts on “Saules paneļi + elektro auto

 1. Manuprāt, elektro auto ir muļķības:
  1. Iegādes cena pret tāda pat līmeņa dīzeli/bendžona auto
  2. Akumulatora izmaksas, kad to pienāk laiks mainīt ir mega tūkstoši, un ne pāris
  3. Ierobežotie km, ko var nobraukt
  4. Uzlādes čakars
  5. Pat, ja liek saules paneļus, tad jāatcerās, ka tas kaut ko maksā
  6. Braucu ar gāzi un maksāju 7 EUR/100 km, turklāt ar 4×4 Subaru Outback, kas ir divas klases augstāks auto par Nissan Leaf. Es, kā ekonomists pēc izglītības, neko citu kā haipu, neredzu tajos elektrokāros.

  Like

  1. visi elektroauto nīdēji, kas vēl par cenām un bateriju cenām runā, kaut kā aizmirst, ka elektroauto nav iekšdedzes dzinējs vai ātrumkārba, kas jālabo, bremžu diski un kluči nav 10gadus jāmaina u.c. . To baterijas cenu līdz 10 gadiem, kad tā būs jāmaina, jau sen varēs atsist ar nenotikušo remontu centu.

   Like

 2. Vai tad tiešām grūti saprast, ka neviens auto baterijas nemaina, auto vnk tiek utilizēts, jo baterijas cena ir 10k
  Vai tad tu savam 5 gadīgam iphonam liksi jaunu bateriju un izliksies, ka nekas nav noticis, diezvai

  Un es nesaprotu, kā var priecāties par 180km nobraukumu un sēdēt uzpildes stacija, wtf? A ziemā, ko, kažokā sēdēsi?

  Nu taču atslābstam, elektromobīļi ir brutāla cilvēka brīvības ierobežošana, la cik to grūti pieņemt. Un saules paneļu investīcija ir 10k, grozies kā gribi, 5k tu nozagi vecmuterītēm no pensijām, jo ir izdomāts mehānisms kā pakropļot tirgu, kas ir pet visām ekonomikas teorijām.

  Jā, es heitoju elektromobīļus, bet tas ir tikai mans subjektīvais viedoklis.
  Lūdzu parunā ar kādu 10 gadīgu Prius īpašnieku, viņš tev visu pateiks kā ir patiesībā. Elektromobīļiem NAV otrreizējā tirgus, vismaz pēc 5 gadu termiņa, jo tur taču ir tā pati litija jona tehnoloģija

  Like

 3. Sveiks, “P”. Pēc 5 gadi mēs varētu paskatīties, un pasmieties kāds muļķis par otrreizējo tirgu tu esi bijis.
  1) Jau šobrīd auto ir 8 vai vairāk gadu garantija baterijai. Ja baterija nevelk pēc 6 vai 7, vai 8 gadiem, ražotājs to nomainīs!
  2) Auto var pārdot pēc 4, 6 gadiem un visi būs priecīgi pirkt. Tas ir sekundārais tirgus.
  3) Redzēsim vēl pēc 5-6 gadi kā auto bateriju recycling darbosies.

  Like

 4. Forši, ka paspēji uzstādīt pirms visa šitā bardaka. Lai labi kalpo! Par to lādēšanu. Manuprāt, lielākā problēma ir ne uzlādes tīkls un pat ne uzlādes ilgums, bet tas, ka plānotā uzlādes stacija mēdz būt aizņemta un tad sanāk gaidīt x2. Bet nu tas tā.. esmu tikai sēdējis blakus 🙂

  Like

 5. Kā ir ar saules paneļu uzstādīšanu jau pabeigtā apdarē? Cik daudz realitātē izārda jumtu, iekšsienu un griestu apdari, utt?

  Man tagad max 2 dienu laikā jāizdomā vai paredzēt saules paneļiem vadus jau šodien kamēr iekšējā apdare vēl nav sākta un jumts 90% pabeigts, vai to var akurāti arī izdarīt vēlāk 🙂

  Like

 6. Ko domā par jauno Sadales tīklu cenu celšanu? Vai nebūs tā, kā tagad uzstādiji, lietoji lietoji un pēc 01.03.2022 atkal būs tikpat dārgi kā parastam lietotājam, tikai būs vēl ieguldījies?

  Like

 7. Kādas ir sajūtas salonā? Tieši pēc Toyota ergonomijas un apdares kvalitātes. Es uz īsu brīdi iesēdos vienā Leaf, un man bija sajūta, ka sēžu nevis automašīnā, bet uz porolona gabala. Tas gan bija uzreiz kā izkāpu no Passat , bet tomēr… kādas sajūtas ilgtermiņā pēc Toyota?

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.