CO2 vadīta vēdīnāšana

Zināms, ka mājā ir izbūvēta piespiedu mehāniskā vēdināšana uzstādot rekuperatoru. Par to rakstīts šeit un šeit. Ir nodzīvots vairāk ka gads svaigā gaisā, iekrāti dati un novērojumi. Rekuperators visu laiku ir darbojies, arī šajos mīnusos un nav vēl aizsalis kā baida tie kuriem tā nav:) Patstāvīgi arī tiek monitorēts co2 līmenis telpās un rekoperatora jauda piregulēta tā lai dzīvojot būtu ap 700ppm. Vēlreiz par CO2 telpās un limitiem:

https://www.co2monitor.com.au

Neesmu mierā ar to ka tirgū tiek piedāvāti rekuperatori pa 3K un vienīgais ko tam var izdarīt ir ieregulēt jaudu atbilstoši kaut kādam laika relejam. Diezgan dumji tas liekas un neatbilst “Living services” principam, ka vide pielāgojas Tev, nevis Tu kaut kādai šedulei. Tad nu biju nolēmis uztaisīt iespējams pirmo privātmāju Latvijā kuras rekuperatoru (Raitim ir vēdināšana/ventilators) vada CO2 līmenis. Ja ir vēl kādam, tad droši komentējie un nomainīšu ambiciozo nosaukumu:)

Ņemot vērā, ka man rekuperators ir gana dumš (ir tikai on/off opcija un pārvienojot vadus var samazināt/paaugstināt jaudu) ar to ir iespējams vieglāk manipulēt, veidot custom risinājumus. Pakalpojumu balstīšu uz diviem CO2 sensoriem dažādās istabās.

screen-shot-2016-11-22-at-3-29-52-amscreen-shot-2016-11-22-at-3-30-58-am-2

Kas bija pie rokas no tā arī veidoju pirmo pilotu. Sabojāju ar sievu attiecības un paņēmu lieko gaļas dēli kā pamatu.  Atradu neizmantotu HTC USB barokli un saķepināju visu kopā.

IMG_9711

8 releju plati un Raspberry PI 3 pieskrūvēju

IMG_9712

Ievietoju elektrības kastē savā vietā un sāku kurbulēt.

IMG_9713

Cietu 3 neveiksmes turpmākajos 2 mēnešos….

 1. Īsti vīri bekapus netaisa ne kodam, ne konfigurācijai. SD karte nobeidzās. Pa-irsu visu.
 2. Īsti vīri nobekapo tikai kodu un konfigurāciju nē. SD karte nobeidzās. Pa-irsu konfigurāciju.
 3. Īsti vīri uztaisa visam image, lai var nākošreiz uzlikt us SD Kartes, iespraust un strādāt tālāk. SD karte nobeidzās kad uzliku MySQL un sāku kolekcionēt datus, izslēdzu raspberry. Pa-irsu datus.
 4. MySQL vairs neliku:)

Kaut kā tā man gāja, tā sajūta bija tāda, ka tīklīdz Raspberry sāk rakstīt pats uz savas kartes kaut ko – tā paliek trausls un pat ar visu

sudo shutdown -h now

pamanās nokrešot SD karti tā ka pat nav iespējams noformatēt ar nevienu google padomu.

Par pašu setapu.

Apache2, PHP7, MariaDB, PhpMyAdmin. Klasika.

Var atrast dažādus tutoriāļus, izmantoju šo: http://www.pihome.eu/2017/11/02/install-apache-php-7-0-mysqlmariadb-raspberry-pi-lamp/

Protams dažas lietas nav tur sarakstītas, bet beigās viss strādā. Ar viss es domāju:

 • Ievācu datus no granulu katla
 • Ievācu datus no silto grīdu bezvadu termostatiem
 • Ievācu datus no Netatmo
 • Ievācu datus no termometriem siltās grīdas pīrāgā

Uz katru ir atsevišķa PHP lapa. Piemēram šeit temperatūra no grīdas pīrāga:

IMG_9967

Netatmo standarta aplikācija:

IMG_9970IMG_9971

Tālāk sāku skatīties kā piedarbināt tos relejus. Viss beidzās ar to, ka tika nolemts ka lielo plati nevaru piedarbināt:

 • Raspbery nepietiek 5V sprieguma, lai to darbinātu
 • Plate ir bojāta
 • Problēmas starp krēslu un datoru

Izmantoju viena moduļa releju.

IMG_9986

IMG_9987

Ideja shematiski šeit.

Screen Shot 2018-03-01 at 6.03.53 AM

Pagaidām uzliku, lai ar Cron palīdzību skatās ik pa 15min CO2 līmeni un attiecīgi ieslēdz/izslēdz rekuperatoru. CO2 vērtība testa laikā ir 1000PPM.

Screen Shot 2018-03-01 at 6.04.02 AM

Kopā raspberry PI 3 ir 40 GPIO porti, to apraksts šeit. Diezgan daudz ko var apkarināt apkārt, nākošais ir temo sensors paredzēts.

https://myelectronicslab.com/raspberry-pi-3-gpio-model-b-block-pinout/
https://myelectronicslab.com/raspberry-pi-3-gpio-model-b-block-pinout/

Tagad rekuperators dzīvo savu dzīvi atbilstoši CO2. Ja izbraucam, tad izslēdzas, jaatveram logus tad izslēdzas, ja sanākam vienā istabā, tad ieslēdzas utml. Visu laiku bija sajūta ka rekuperators “nosūc” siltumu un te viens pierādījums. Laika posms ir iešana gulēt un nakts.

 • 1 Līnija – Ieslēdzas rekuperators
 • 2 Līnija – Izslēdzas pie 1000 +/- 15min. Redzams ka šajā laikā no telpām ir strauji noēsti 0.7 grādi. Vienā telpā temperatūra iziet uz taisnu līniju, otrā telpā temperatūra paaugstinās, ācim redzot sienas/grīda atdot savu akumulēto siltumu.
 • 3 Līnija – Ieslēdzas rekuperators
 • 4. Līnija – Tas pats novērojums kas ar 2 Līniju.

Screen Shot 2018-03-01 at 6.20.12 AM

Secinājums, manā gadījumā rekuperators noēd kādu daļu no siltuma. Jāatceras ka man viņš stāv diez ko nenosiltināts bēniņos (vasaras atliktais projekts).

16 thoughts on “CO2 vadīta vēdīnāšana

 1. Vai nu met pret sienu Netatmo, vai atver durvis, jo nevar būt, ka zemāk par 700ppm nevar dabūt, kas jau ir paaugstināts līmenis.

  Like

 2. Jau kādu laiku atpakaļ izveidoju CO2 vadītu vēdināšanu, izmantojot Netatmo (pa modulim katrā istabā, kur pastāvīgi uzturas cilvēki) un smart rozeti, kurai pieslēgt izplūdes ventilators. Abus savienojot iekš IFTTT ir ļoti labs rezultāts un māja tiek ventilēta tikai tad, kad tur kāds uzturas. Izņēmums ir autonoms ventilators vanasistabā, kurš pastāvīgi griežas uz 30%, ja nav mitruma vai strauju gaismas izmaiņu.

  Like

 3. Netatmo datus lasa reizi pusstundā, cik pavēroju, tā arī apmēram reaģē IFTTT. Katrā istabā ir pieplūde, izplūde notiek viesistabā. Trigeri salikti sekojoši: 1) Ja kaut vienā no telpām CO2 pārsniedz 800 daļiņas, ieslēgt ventilatoru. 2) Ja Viesistabā CO2 nokrīt zem 540 – izslēgt ventilatoru. Iepriekš testēju arī izslēgšanu, ja guļamistabās CO2 nokrīt līdz zināmam līmenim, bet beigās atgriezos, ka uz izslēgšanu CO2 ņem tikai no viesistabas.

  Like

 4. Neesmu ļoti tehnisks cilvēls, tāpēc paskaidrojumi varbūt būs neprecīzi – Co2 ventilācija man ir no 2013.gada. Ventagregāts vienkāršs ar On/of un ātruma režīmi. Co2 sensorus ņēmu no Jung pieslēdzu ar KNX pie relejiem, kad Co2 iet uz augšu, ventilācijai tiek padota elektrība, kad ir normas robežās, tad elektrība atslēdzas. Saprotu, ka nav labi tā slēgt agregātus, bet strādā jau 5 gadus.
  Sākumā bija arī ieregulēts uz mitrumu vannas istabā, bet sapratu, ka mitrums tā pat aiziet no CO2 sensoriem, kuri atrodas guļamistabās.

  Like

 5. SD kartēm ir limitēts rakstīšanas reižu skaits. Kad izmanto ar raspberry pi, tad vajag tam pievērst uzmanību – izslēdz swap, pārceļ sistēmas logus uz tempfs, utt.

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.