Vertikāla koka ventilējama fasāde

Jau sen nagi niezēja pamēģināt dzīvē fasādes mezglu. Lielākās bažas bija par stiprinājumiem pie gāzbetona, nestspēju un logu apdari. Biju sadomājis vienu variantu, tad aizdevos līdz Jurim Biršam un izstāstīju risinājumu, viņš to apgāza un ieteica risinājumu ar daudz mazāk materiāla (pašu pirmo atbalstu tikt horizontāli nevis vertikāli). Apakškonstrukcija tiks veidota no kalibrētiem 95×45 egles kokmateriāliem. Ekspermentā izmantoju kas jau palicis pāri no jumta konstrukcijas, galvenais ideja. Leņķus skrūvēju gan ar parastajām koka skrūvēm, gan paplatinot skrūvju vietas ar citām skrūvēm (nezinu nosaukumu:)), bet attēlā var redzēt. Paplatināšana un ieurbšana čakars nesalīdzināms un visticamāk īpaši daudz jēgas tas nedod šajā gadījumā.

IMG_5220

Pieregulēju lai neaprauj gāzbetonā speciālo skrūvi 65mm garums

IMG_5222

Tātad pirmais skrūvējās šajā gadījumā uz 2 leņķiem no apakšas un viena no augšas 90x45x2.5 ar lielajiem caurumiem, apakšā klājas ruberoīds. Tad šķēršam skrūvēsies tāda pati 3m brusa ar 150mm.

IMG_5223

Kopumā fasādes augstums 3.6 pa visu mājas perimetru turēsies uz 4 šķērslatām (ar rozā ik pa 1m)

IMG_5224

Zem membrānas paslēptie stiprinājumi jāiezīmē

IMG_5225

Pirmās kļūdas. Skrūves vajag lai “lisais” gabals iziet cauri pirmajam materiālam un vītne ieiet tikai otrajā. Otra kļūda nepareizā secībā viens uz otra, vēlāk varēs redzēt.

IMG_5226IMG_5227

Materiālu biezumi dažādi, nākas piestiķēt.

IMG_5228IMG_5230IMG_5231

Atstarpes lamināta biezumā. Paredzēti ir 5, 10 un 15cm platuma dēļi randomā. Pirmais dēlis pareizi uz 2 skrūvēm, lai nevērpjas, pārējie šobrīd lai tik būtu. Apdares dēļi paredzēti no neēvelētas egles 25mm biezumā. Bildē collīgie vienkārši kā izmēģinājums. Kaut kā būs jāatstrādā pieurbšana vienā līnijā – domāju no sākuma piešaut uz 2 nagliņām neredzamām un tad pieskrūvēt pēc striķa.

IMG_5232

Pareizi būtu ja Nr1 paietu zem Nr2, tobiš Nr2 iznāku l fasādēīdz fasādes gala apdarei. Nr1 dzīvē būs 45×45 nevis collīgais.

IMG_5233

Mēģināju parāpelēt un palēkāt, viss turās ļoti labi – 12 gāzbetona skrūves. Tīrais fasādes klājums ir nedaudz vairāk kā 6m3 materiāla kas ir aptuveni 3t + karkass vēl savi 3m3, tas viss turēsies uz 1000 gāzbetona skrūvēm, tobiš 4.5kg uz vienu skrūvi. Izklausās pārāk izšķērdīgi, redzēs pēc apstākļiem cik paliks pāri. Skrūvēšu visu ar 50, 70 va 90 nerūsējošā tērauda skrūvēm. Fasādi krāsošu pēc montāžas ar bezgaisa pūšamo aparātu visticamāk ne krāsu bet kaut ko ēļļveidīgu – tik vēl jāpakonsultējas vai tas vispār iespējams.

IMG_5234

Potenciālā krāsa

WhatsApp Image 2017-04-04 at 19.50.01WhatsApp Image 2017-04-04 at 19.49.23

21 thoughts on “Vertikāla koka ventilējama fasāde

   1. Kukaiņi un grauzēji. Un vēl man ienāca prātā – vai pretvēja plēve ir UV izturīga, jo tomēr nebūs viņa vairs mūžīgā ēnā.

    Like

   1. Tomer nedod mieru ka nav objekta krāsa kautkur uzpūsta 🙂
    Risks ar pušanu lineļļai uz vietas ir tas ka var būt notecējumi uz leju

    Like

 1. Vai nav bažas par kukaiņiem (lapsenēm, iršiem), kas varētu ailēs pūzni uztaisīt? Ar domu, vai nevajag starp latojumu un fasādes dēļiem kādu sietu, līdzīgi kā mēdz vēja kastēm likt.

  Like

  1. Kad pats vēl biju projektēšanas fāzē, viesojos vienā mājā, kur dzenis fasādē bija izkalis caurumu. Pieļauju, ka viņu vilināja dažādi putnu ēdienkartei atbilstoši iemītnieki, kuri pa spraugām starp dēļiem bija iekļuvuši un iemitinājušies zem fasādes.

   Like

 2. Mana pieredze:

  1. Vertikāliem dēļiem ir labi apakšā piestiprināt horizontālu lāsenīti, lai mitrums, kas notek pa virsmu, no apakšas nesūcas šķiedrā. Lāsenim no apakšas grauzēju siets jeb perforētā sākuma līste.
  2. Tas pats lāsenis noder kā atbalsts pie dēļu skrūvēšanas – ar vienu roku piespied dēli un distanceri, ar otru – skrūvē gar novilktu auklu.
  3. Pašurbjošās skrūves dēli neplēš, tāpēc priekšurbums nav nepieciešams.
  4. Esmu krāsojis dēļus gan pirms, gan pēc montāžas. Pirmajam variantam plusu vairāk. Kaut vai tas, ka materiālu sagatavošanā varu būt neatkarīgs no diennakts stundas un laikapstākļiem.

  Ja estētisku apsvērumu (platas spraugas utt.) dēļ horizontālu lāseni nevēlies, var izlīdzēties, dēļu galus apzāģējot šaurā leņķī un rūpīgi nokrāsojot.

  Liked by 1 person

 3. Iedomājos, vai stiprināšanai nevar izmantot kaut kādu slēpto metodi, lai skrūves nav redzamas (atkristu problēma noskrūvēt taisnā rindā). Līdzīgi kā Ernests ar terasi ķimpājās. Čakars lielāks, bet estētika… 🙂

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.