Kāpēc tāda pārkare jumtam?

Viens no iedomātajiem mērķiem bija pagriezt māju precīzi pret dienvidiem un aizsargāt no saules tā, lai vasarā tā neuzkarsē telpas, bet ziemā trāpa iekšā un dod papildus siltumu. Tā mums te Latvijā saulīte un var izrēķināt nepieciešamās pārkares. Bilde no šejienes.

Saule saulgriezos Riga

3D modelī tas izskatās apmēram šādi, esmu uzskatāmi parādījis 21.Marts-21.Septembris leņķi, ņemot vērā vēl dažas konstrukcijas un situāciju dabā plānoju ka būs ok.

Screen Shot 2016-08-08 at 6.23.34 AM

Un tā arī ir, dabā makets strādā šādi  (tas ir latojuma dēlis tikai priekš maketa mērķiem) – 7.Augusts, 13:30 ēna līdz logu apakšām, telpa netiek sildīta ar tiešajiem saules stariem.

12

22 thoughts on “Kāpēc tāda pārkare jumtam?

 1. Klau, un kurš nu te stāstītu par 1stāvu māju ar 130m2 – tev tur “bēniņos” pilnvērtīgs stāvs ir sanācis – ja jau krēsls ir bezmas 2,5m tad kore vispār virs 3 metriem būs.

  Like

  1. Krēsls 2,35m pēc gudru cilvēku ieteikuma, ja nu kādreiz atbrauksi un man Tevi būs jāizgūlda:) Atliek to tik pie projekta izmaiņām pierakstīt.

   Like

 2. Sanāk, ka rīta/vakara saule vēl iespīd lielajos logos, bet dienas vidus saule neiespīd nemaz? Vai pārkare tik liela, ka lielie logi vasarā sauli neredz vispār?

  Like

 3. Par pārkarēm interesanta tēma, ar šo arī nomocījos. It kā viss jau pareizi, tikai kā praksē tas viss darbojas. Ne visas dienas ir saulainas, un tās, kuras apmākušās, vai nebūs patumši zem tādām garām pārkarēm? Vai iekštelpās ēnas virs logiem nebūs krietni tumšākas? Nebija iespēja pārliecināties vai kādam pavaicāt. Es sāku šaubīties un “nogriezu” garās pārkares. Ja ļoti karsēs, uzlikšu āra žalūzijas vai nekustīgās lameles.
  Interesanti būs dzirdēt novērojumus dabā, pēc kāda pilna cikla (gada) dzīvošanas.

  Like

  1. es varbūt kādā citā Latvijā dzīvoju, bet ar mūsu laikapstākļiem uztraukties, ka pārāk piekarsīs? nopietni?? karsti ir kādas 5-10 dienas pa visu vasaru. turklāt tas ir relatīvi karsti, jebkurš dienvidnieks par to pasmietos. visas tās pārkares Latvijā ir tikpat bezjēdzīgas kā zālāja laistīšana.

   Like

   1. Nav jābūt karstumam, bet gam intensīvai saulei, lai telpa pārkarstu. Arī septembrī nenoēnoti lieli logi dienvidu vai rietumu fasādes pusēs nepatīkami pārkarsē telpu. Gudri noēnojot logus var ne tikai ierobežot telpas temperatūru vasarā, bet arī nezaudēt pietiekamu gaismas apjomu telpā un iegūt papildus siltumu saulainajās vēsā gada laika dienās. Protams, ja netraucē telpu temperatūra +28, vai arī ēkai dienvidu un rietumu pusēs ir ļoti mazi logi, tad par šo var neuztraukties un pietiek ar aizkariem.

    Like

   2. Dzīvoju dzīvoklī, kur saule spīd logos pa dienu (logi uz vienu pusi), šajā dzīvoklī ir pārāk karsti visas saulainās dienas no maija līdz septembrim, un tās ir samērā daudz dienas. Logi šajā periodā visu laiku vaļā.

    Liked by 1 person

 4. Man ar ir pārkare, aiz ārsienas 1m. Bet ja parēķina pēc lenķiem, vasarā nespīd saule, bet ziemā spīd. Vienīgi man ir mansarda māja un viens gals ir vērsts pret DA, kas nozīmē, ka no rītiem man saule spīdēs līdz kādiem 11. Bet malējā sienā neiespīdēs dēļ pārkares. Otra labā lieta pārkarei ir tas, ka piedo mājai labu izskatu, māja liekas tāda stabilāka. Tas ir mans subjektīvais skatījums.
  Ieliec tikai pa perimetru lampas vējakastē.

  Like

 5. tā jau doma ir gudra un pareiza, taču nevaru saprast citu lietu: ja jau mājas būvniecībā dominē izmaksu optimizēšana un taupīšana, kādēl tik milzīga jumta konstrukcija? Kādēļ neizvēlējies vienslīpu jumtu, kas ne tikai būtu krietni ekonomiskāk, bet pie viena izveidotu arī labu pārkari potenciālai terasei pie lielā loga?

  Ar pašreizējo konstrukciju ir gan sabūvēta milzīga telpa, kas netiks izmatota, un arī pārlieku tiks noēnoti logi, kas kopā veido ļoti nelietderīgas izmaksas. Baidoties no vasaras saules, būsi to pilnībā izslēdzis no telpas. Ja jūnijā, jūlijā, augustā telpās gaisamas varbūt arī pietiks, tad rudeņos, pavasaros un ziemā dzīvosi puskrēslā (saulainās ziemas dienas pie mums ir tik reti, ka tev paveiksies, ja kāda saulainā diena iekritīs brīvdienā, kad būsi mājā un varēsi arī izbaudīt zemās saules gaismu telpā). Es tev ļoti silti iesaku samazināt pārdomāt pārkaro tā, lai tikai 21. jūnija saulē apakšējais logs būtu pilnībā noēnots.

  Like

  1. Izmēri sanākuši iespaidīgi, piekrītu, bet nav jau tā ka neapzināti un ar izmaksām rēķinos. Kā būs to redzēs, lumenus neesmu skaitījis un no mākslīgā apgaismojuma nebaidos + aizkarus arī neliksim. Vairs neatceros kapēc vienslīpu variants tika izsvītrots, iespējams vajadzēja vairāk apzelēt, bet par to vairs nav ko runāt un ir brīnišķīgs 4 slīpu jumts!

   Like

 6. Neaizmirsti ka ir vēl teknes un kastes apdare, kas kopā pagarina par karu vēl par kādiem 10-15cm. Tas tā lai tiešām nav kā augstāk rakstīts ka saule dienvidu pusē vispār neiespīd

  Liked by 1 person

 7. Cik liela pārkare tev šobrīd sanāks, ja mēra no sienas? Man pret dienvidiem arī plānots liels logs pie kura nāks klāt terase ar jumta pārkari. Arī nomoka šis pats jautājums vai gaismas nebūs par maz.

  Like

 8. Ļoti pareiza doma! Es savu māju apdzīvoju pāris gadus, un vasarā dienvidaustrumu un dienvidrietumu puses otrais stāvs ļoti piekarst (pirmo ēno koki), nepalīdz nekādi aizkari, ne arī logi vaļā visu diennakti. Tagad apdomāju risinājumu piebūvēt visai dienvidu sienai otrā stāva balkonu, kura jumts – esošā pagarinājums – arī veidotu vasarā ēnu. 2 zaķi reizē – būs kur iziet, papīpēt (tad, kad sākšu to darīt 🙂 un vasarā tik ļoti nepiekarsīs. Man faktiski tas jādara 2 fasādēm, jo māja pargiezta par 45 grādiem pret debespusēm.

  Like

 9. Es arī esmu liels lielo logu un pārkaru aizstāvis – tā ir, ka vasarā pa lieliem logiem telpas ļoti piekarst. Tiesa, skatoties uz bildi, jākļūst domīgam – tā pārkare tiešām izskatās masīva. Reāli vajag tik lielu? Tagad, augustā, jau ir tā, ka vairs neprasās baigi izvairīties no saules.
  Ir vērts arī finansiāli parēķināt, vai būvēt lielu jumtu ar maktenu pārkari atmaksājas. Ir alternatīvi risinājumi tikšanai galā ar karsto sauli – galvenokārt āra žalūziju vai markīžu izskatā.

  Like

 10. Nu man 12. augustā aiz loga rāda +16, vai pie tik liela noēnojuma telpās nebūs jāieslēdz apkure – parādīs laiks.
  Senajiem Latviešiem bija pieejams ozols,liepa vai jumta pārkare – mūsdienās šo lietu risina selektīvais stikls, žalūzijas utt.
  Siltumsūknis gais – gais (pats neizdevīgākais) ziemā kalpo kā alternatīvā apkure, bet vasarā (tās 5-10 dienas) telpas paglābj no pārkaršanas.
  Ja tomēr paliec pie lielās pārkares, tad:
  – jumts, logi un citas konstrukcijas – baltā krāsā, jo tumšā pievelk sauli
  – jumts – salmu, vai vismaz dakstiņa, jo rannila un citi plānie arī laiž cauri siltumu.

  Like

   1. Nu ja tā saule tik ļoti nepatīk, tad balti dakstiņi ir tieši laikā.
    Nu protams, ka 🙂 🙂 :).
    Tev pārkare ir tā, ka vasarā pat loga rāmis neredz sauli, nu kaut vai 0,5 m ielaid saulīti istabā.
    P.S. cik t dakstiņa sanāk uz pārkares? + sniegs + vēja spiediens ? Vai nav jāliek atbalsta stabs?

    Like

 11. Pārkarei būs atbalsta stabi jebkurā dadījumā un par dakstiņiem nedomāju, tas bija tāds pēcpārdošanas triks no Monier kad ņēmu skursteņus.

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.