Ģeotermija ventilācijai. LV ražojums.

Screen Shot 2015-12-12 at 4.49.56 PM

Ģeotermija. Skan zinātniski. Papētot tuvāk šo principu tas ir vienkāršs, īpaši manā gaisa piesildīšanas gadījumā pirms rekuperatora. Raksts tapis pēc īsas telefona sarunas ar Ivaru no ght.lv kuri ražo šādas divas kastes caur kurām laiž cauri gaisu pa D250 un tas tiek uzsildīts/atdzesēts no zemē ieraktām trubām (siltummaiņa) ar glikolu. Kā tas viss strādā, lai skaidro viņu video.

Ipriekšējā rakstā apskatītais risinājums ar ieraktām zemē D200 trubām un virkni saistītajām problēmām ar riskiem par baktērijām, trubu izturību, apkopēm, kondensātu un skalošanām – galu ta galā milzīgajām izmaksām vedina uz alternatīvu meklēšanu. Apskatu tikai vienu ražotāju, vietējois:) Standarta cipari šādi.

Screen Shot 2015-12-12 at 1.02.09 PM

Skatos uz G-3000 vai G-3001 versijām (tipa 3kw sildīšanas, dzesēšanas jauda), kuras solās būt pietiekošas manam 300 kubu rekuperatoram un nelielajai mājai (tilpumam). Cenas ar PVN sākotnēji liekas kaut kas nedaudz par daudz priekš “putuplasta” kastes (precizējums – izrādās tā ir īpaša kaste no EPP plastmasas nevis EPS, kuru var izmantot ventilācijā un tās saražošanai ir nepieciešami milzīgi ieguldījumi formās), filtra un gaiss/udens siltummaiņa (radiatora ar ribām) kuru varētu noskrūvēt savam Opel:). Iedziļinoties tēmā un atšķirībās nāksas secināt, ka protams var kaut ko uzkombinēt, jo šie divi atšķiras viens no otra tikai ar 19cm augstu sūkņa un drošības bloku smukā noformējumā – tur veidojas 1000EUR atšķirība (1000!), kura izskatās šādi (ņemts no uzstādīšanas instrukcijas), bet tas ir mans pieņēmums šobrīd!

Screen Shot 2015-12-12 at 1.01.45 PM.png

Gaužām vienkārša konstrukcija, visdārgākais ir cirkulācijas sūknis Wilo kurš cik noprotu ir Yonos ECO 25/1-5 BMS (precizēts – Pieņēmums nepareizs! Sūknim jāstrādā ar 100% glikola maisījumu, modeli ražotājs nemācēja pateikt). Ierobežojošais faktors ārējam siltummainim (ieraktajām trubām ar glikolu) ir 300 metri, jo pie diametra 32mm šādā garumā ietilpst 550 L glikola, kuram savukārt ir uzstādīts izplešanās trauks (3L) tikai 0.5% no sistēmas tilpuma!?. Cik tad tāds sūknis maksā LV?

Screen Shot 2015-12-12 at 5.34.22 PM

Un cik Polijā (piegāde būšot 15EUR)?

Screen Shot 2015-12-12 at 5.35.34 PM

220 EUR! Jāsāk likt kopā tāme cik tas viss beigās izmaksā, ja izvēlas G-3001 un ķīmiķo pats to 1000 EUR vērto sūkņa un drošības pasākumu bloku. Atcerēsimies ka REHAU AWADUKT ar visu ķīmiķošanu pērkot LV izmaksā 2.2K, bet Polijā 1.7K (pat atradu kas to visu bija gatavs atvest pa +/-100EUR). Nosauksim par Kaspara ģeotermisko budžeta komplektu. Kodi atbilst santeko.lv piedāvājumam.

Screen Shot 2015-12-12 at 6.26.03 PM.png

Nu re, 2100 EUR – tas ir lētāk kā REHAU un mazāks čakars ar uzturēšanu un precīzu uzstādīžanu līmeni, lai kondensāts notek utml. Visticamāk vēl šur-tur inteliģenti sarunājoties varētu kādus 10% – 15% atlaidēs vienoties un tad jau zem 2K var ielīst. Šie ir tikai materiāli, rakšanu katram pašam jārēķina, man tajā ziņā ir paveicies ar čomu Gaiti:)

Kas ir galvenās komponentes?

Ģeotermālais kontūrs – Maksā tikpat cik pati iekārta! Ivars no GHT rekomendē  REHAU trubas kuras ir PE-100 RC D32 (PE-100 ir plastmasas klase maksimālajam spiedienam 10MPa, RC – īpaši izturīgas uz punktveida spiedieniem tipa akmeņiem). Nelielam ieskatam PE atšķirības no LV trubu ražotāja:

Screen Shot 2015-12-11 at 12.12.19 PM

Ja labi paskatās, tad LV ražotas var atrast pat 16 MPa spiedienam ar to pašu PE-100 plastmasu un 3mm biezu sieniņu. Ja REHAU rekomendētās ir 2.5 EUR metrā, tad LV variantu var dabūt 1 EUR metrā – uz 300M salasās starpība, bet esot bijuši gadījumi ka LV plīstot, bet tas man liekas ir tapēc ka izvēlas PE-60 vai PE-80 trubas un neatbilstoši iestrādā zemē.

Sūknis un drošība – manuāli salasīju mezglu uz čuguna bāzes jo tā bija ērtāk pielasīt loriņus no santeko.lv (orģinālā GHT izskatās ka lieto Itāli – Timme ražojumus kuram jēdzīgu online LV katalogu neatradu ātrumā). Un lūk čuguna analogs. Rezultātā 1000 EUR vietā ir komplekts pa 330EUR. Bažas izraisa tas čuguns, jo prasās Saskrūves tipa loriņi, bet tas var sadārdzināt tikai nedaudz un starpība tik un tā būs ekstrēma. Cipari (1,2,3,4….) uz bildēm atbilst tāmē redzamajiem.

Screen Shot 2015-12-12 at 5.47.46 PM

Šobrīd nezinu ko domāt. REHAU ar zinātniski pierādītu sudraba tehnoloģiju un čakaru uzstādot/apkopjot (+/-2K), vai GHT ar ārējo kontūru, kuru var izmantot arī citiem mērķiem un atvieglotu uzturēšanu, tomēr sadārdzinātu eksplotāciju (suknis max 30W:) (+/-2K) – lai gan man liekas REHAU variantā rekuperatoram ir slodze lielāka ventilatoriem iesūkt gaisu pa 40m trubu un tur tie paši 30W vairāk aiziet pašā rekuperatorā.

4 thoughts on “Ģeotermija ventilācijai. LV ražojums.

 1. Parēķini atmaksāšanās laiku salīdzinot ar vienkārši pieplūdi bez ģeotermāliem piesildītājiem. Pie šādas summas un tavas mājas tilpuma atmaksāsies kādos 15-20 gados… ja pa virsu kredītprcenti, tad vēl kādi 5gadi klāt.

  Liked by 2 people

 2. Labākais veids kā neiekristu “raķešu tehnoloģijas ” ir nospraust kādam jābūt atmaksāšanas periodam katram uzlabojumam salīdzinot ar standartu – piemēram cik maksās vairāk nevis 100 bet 200mm vate un cik gados tas atmaksājas.

  P.s. Ieej gravatar profilā un nomaini saiti uz blogu, stāv vecais dotolearn

  Like

  1. Tev droši vien taisnība. Atmasāšanās priekš manis tāds izplūdis jēdziens, jo laikam to nemāku aprēķināt gana precīzi, vai vismaz nedzīvoju ar tādu motīvu mēģināt sevi apmierināt ar cipariem. Precējos bez aprēķina:)
   Par šo konkrēto situāciju – Rekuperatorā raut ziemā gaisu cik saprotu nevaru, jo tas sals ciet + pēctam tas jāpiesilda tik un tā pirms laiž dzīvojamā telpā + man jau ir lietots rekuperators visticamāk ar zemāku efektivitāti. Beigās kopējāis cipars (lietots rekuperators + ģeotermija) man sanāk par 10% mazāk no Tava sarēķinātā tikai rekuperatora risinājuma šeit: https://gimenesmaja.files.wordpress.com/2013/09/rekuperators_atmaksasanas.jpg

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.